Ez a post már jó régen esedékes, az apropója még Csillaghamu egy régi postja volt, amelyben arról elmélkedett, hogy illegálissá kéne tenni a babonás szolgáltatásokat. Több érvet kifejtettem akkoriban még ez ellen.
1) Bizonyos fajta, a törvényben jól definiálható, egyértelmű csalásokat a törvény ma is egyértelműen tilt. Például, ha rendelsz egy cégtől valamit, és nem szállítják ki az árut, de a pénzt elkérték érte. Vagy, ha teljesen nyilvánvalóan más árut szállítanak ki. Ezeket a törvény nem előre tiltja, hanem hát utólag lehet reklamálni, és gondolom, perelni is.
2) Bizonyos fajta becsapásokat a törvény nem büntethet még utólag sem, mert a becsapás nem definiálható, fogható meg egyértelműen. Azért nem, mert vélemény kérdése. Például szerintem az Apple összes terméke nem éri meg a pénzét, egyszerű divatmárkákról van szó, és ezért kérnek el több pénzt. Na most az egész divatipart sem lehet törvényben tiltani, vagy utólag perelni. És a divatmárkák akár be is vallhatják, hogy ők egy bizonyos életérzést, társadalmi státuszt árulnak, és nem feltétlenül praktikusan jobb terméket. Ha pedig a divat ezt megengedheti magának, akkor az ezotéria is ad abszurdum megengedheti magának, bevallhatja, hogy ők meg egy placebo életérzést árulnak. Ezzel nem azt mondom, hogy támogatom a jelenséget, egy fenét, elítélem, csak nem gondolom, hogy ezt az elítélést törvénybe lehetne és kéne foglalni.
3) Vagy ott vannak a fogyókúrás eszközök, a különféle izomerősítő eszközök és gépek, vagy a nyelvtanulási eszközök és módszerek. Minden évben jelenik meg újabb ilyen termék. És sokan sorra megveszik őket. És sokan soha nem fogynak le, soha nem lesz kockás hasuk, és soha nem tanulják meg a nyelvet. A csodás eszköz nem használ. Valójában ezek az emberek a folytonos, külső motivációt veszik meg a pénzükért, mert az akaratuk gyenge. Ha akarnának, ingyen lefogynának, ingyen sportolnának és ingyen megtanulhatnának egy nyelvet (konkrétan meg lehet csinálni interneten ingyen elérhető eszközökkel).
4) Az ezotéria a tudomány szerint hülyeség. Ez igaz. Ez erősebb szempontnak tűnik, mint egy nem tudományos, vélemény bizonyos termékekről. Számomra, és sokak számára ez mindenképpen erős érv. Sőt, egyetértek, a tudomány ilyen szempontból egyértelmű mérce kellene, hogy legyen minden embernek. De mégsem mondhatjuk azt, hogy törvénybe kellene fektetni a tudomány betartását. A politika ugyanis egy demokráciában nem szól bele a tudományba. Például a parlamentben egyes nagyon kivételes, és buta esetektől eltekintve nem szavaznak a Pi értékéről. De ha törvénnyé tesszük a tudományt, akkor bele kell, hogy szóljon. Akkor ugyanis a politikusok óhatatlanul belekeverednek a tudományba.
5) Ennek tovább vitele: az állam és az egyház szétválasztása sem csak az ateistáknak jó, hanem sok hívő helyesen érvel mellette, mert tudják, hogy az egyházak állami támogatása bár rövid távon előnyt jelenthet, de hosszú távon hátránya is van. A politika, ha támogat valamit, akkor az sosincs ingyen, mindig van ellenhatása is. Ha a politikára bíznánk a tudomány betartását, akkor a tudomány óhatatlanul a politika befolyása alá kerülne. Például ha a Parlament megszavazza, hogy "be kell tartani ezt és ezt a tudományos elméletet", és "fel kell hagyni ezzel és ezzel az ezoterikus szolgáltatással", akkor előbb-utóbb lesz lobbi amely ebbe bele fog szólni, vagy a politikus maga is érdekelt lesz. És ha a politikus érdekelt valamely ezotéria mellett, ugyanakkor a törvény előírja a tudomány betartását, akkor a politikusnak nem lesz más módja, minthogy meg fogja hackelni a tudományt.
6) Általában ez egy olyan bürokratikus eszköz, ami nem hangzik jól. Persze vannak törvények, amelyek jók úgy, ahogy vannak, van bürokrácia, ami értelmes, ez szerintem nem az, ez erőltetett. Nehezen lehetne betartani, ellenőrizni a dolgot, és a tiltott gyümölcs miatt az ezotéria népszerűbb lenne, mint előtte, sőt, az antipolitikus, lázadó, anti-establishment, az ellenzéki érzelmeket tolnánk oda az ezotéria szövetségesének.
7) Az embereknek a demokráciában joguk van hülyéknek lenni. A gonolatszabadsághoz hozzátartozik, hogy gondolhatnak butaságot is.