Amikor a keresztények azzal jönnek, hogy az európai kultúra keresztény, vagy, hogy az alapja keresztény, akkor nekünk, ateistáknak az lehet a gondunk, hogy egy igen hosszadalmas, és körülményes vitának nézünk elébe, ha ellentmondunk. És általában nagyon nehéz meggyőzni a keresztényeket, mert hosszadalmas utánanézni, hogy ki mindenki vitázott az egyházzal, és a keresztény oda fogja tenni az ő példáit, és nem fogja meggyőzni egy pár ellenpélda olyan művészekkel, filozófusokkal és tudósokkal, akik ateisták voltak, vagy vitába keveredtek az egyházzal. Hiába jövünk Galileivel és Giordano Brunóval, ők jönnek egyházi szentképekkel és templomokkal. Galilein és Girordano Brunón kívül nem is annyira közismert, hogy ki mindenkit üldözött az egyház. Ezzel szemben könnyű nekik egy szentképet előhúzni a képtárból.
Nem gondolom, hogy a szentképek ellensúlyozzák, vagy bármilyen arányban is vannak például az említett két tudós inkvizíciós elítélésével, és az egyik megölésével. Sőt, személy szerint a szentképeket semmire nem tartom, de itt ugye lehet azt mondani, hogy ez szubjektív, és igenis, sok száz millió demenciás nénikének igenis fontosak.
Na most ebben a problémában tudok segíteni egy frappáns, éles, látványos, de teljesen objektív válasszal. És ez egész egyszerűen a vatikáni cenzúra, az Index Librorum Prohibitorum. A valóság az, hogy a Vatikán az európai kultúra legjavát rakta indexre.
Nemcsak olyan egyházkritikusok vannak ugyanis indexen, mint Diderot és Voltaire, hanem olyan alapvető filozófusok, mint Locke, Hume, Kant, és olyan írók, mint Dumas, Balzac és Stendhal. Hogy nézne ki egy mai, egyetemi filozófia vagy irodalom kurzus nélkülük? Micsoda képtelen marhaság azt állítani, hogy az európai kultúrát azok alapozták volna meg, akik a javát tiltották le?!
A legismertebb szerzők listájából én itt csak azokat sorolom fel, akik számomra jelentősek és fontosak, de ezek egész biztosan az európai kultúra legjavának egy igen jelentős részét képezik. Bocs, a neveket abban a formátumban hagytam, ahogy a Wikipédiában szerepelnek:
Bruno, Giordano; Hobbes, Thomas; Pascal, Blaise ; Descartes, René ; Bacon, Francis ; Montaigne, Michel de ; Spinoza, Baruch ; La Fontaine, Jean de ; Locke, John ; Montesquieu ; Voltaire ; Diderot, Denis ; d'Alembert, Jean le Rond ; Helvétius, Claude Adrien ; Hume, David ; Rousseau, Jean-Jacques; Darwin, Erasmus ; Kant, Immanuel ; Stendhal ; Bentham, Jeremy ; Balzac, Honoré de ; Mill, John Stuart ; Dumas, Alexandre; Larousse, Pierre ; Sartre, Jean-Paul.
Szerintem ezek a legfontosabbak, de sokan fognak még találni egy csomó kedvenc írót a listán.
És még egy logikai elemzés. Amikor a keresztények azt mondják, hogy
A = "az európai kultúra keresztény"
akkor ez először is egy logikailag nem teljesen precízen megfogalmazott mondat. Mit jelenthet ez?
B = "az európai kulturális alkotások mindegyike keresztény alkotó műve, vagy szorosan keresztény ihletésű"
Ez nyilvánvalóan nem igaz. Lehetőnk egy kicsit megengedőek, hogy valójában azt akarják ezek a keresztények mondani, hogy:
C = "az európai kulturális alkotások túlnyomó, és legfontosabb része keresztény alkotó műve, vagy szorosan keresztény ihletésű"
De ez sem igaz, és ezt a fenti lista igazolja, mert elég sok, és igen fontos alkotókról van szó. És a fenti lista nem egy teljes lista, az csak azokat a szerzőket tartalmazza, akik explicit szembe kerültek a Vatikánnal a Vatikán saját megítélése szerint.
Szóval nem igaz, hogy az európai kultúra keresztény, még egy jóindulatú, gyenge értelmezésben sem.
A másik oldalon nyilvánvalóan nem azt állítom, hogy az európai kultúrában semmi keresztény nincs, sem azt, hogy nincsenek keresztény ihletésű alkotások, csupán azt, hogy az európai kultúrában jelentős mértékben vannak más források. A Vatikáni Index azért különösen eklatáns, mert azt is mutatja, hogy nemhogy a kultúra Európában sokszor nem volt keresztény, de a kereszténység Európában nagyon sokszor egyenesen üldözte a kultúrát. Adott esetben a katolikus kereszténység a nem katolikus, vagy "eretneknek" mondott módon katolikus de keresztény kultúrát is, illetve az istenhívő, de nem keresztény kultúrát, és az ateista kultúrát is.
Egy kommentben hívták fel a figyelmemet egy tényre, hogy 1965-ben ezt az indexet felfüggesztettek. EZ egy fontos körülmény, de mint látni fogjuk, még az is inkább érv arra, hogy az európai kultúra milyen jelentős részt nem keresztény.
Mert mi is történt 1965-ben? Az történt, hogy a Vatikánban úgy határoztak, hogy nem folytatják tovább az index frissítését. De ez nem jelenti azt, hogy a meglévő indexet érvénytelennek nyilvánították volna:
"the Index remains morally binding, in light of the demands of natural law, in so far as it admonishes the conscience of Christians to be on guard for those writings that can endanger faith and morals. But, at the same time, it no longer has the force of ecclesiastical law with the attached censure. "
Azaz, a meglévő indexxel kapcsolatban egy betűt nem változott a véleményük, nem ajánlják az abban szereplő könyveket, veszélyesnek tartják a hitre, csak éppen nem is cenzúrázzák őket, ami azonban ez nem több, mint annak a beismerése, ami akkorra már nyilvánvalóvá vált, hogy nagyjából mindenki ignorálja őket, és nagyjából semmiféle hatalmuk nincs a cenzúra véghezvitelére, de még autoritásuk sincsen, mert aki ezeket a könyveket olvasni akarja, és nagyon sok ember olvassa, azt nem érdekli, hogy mit mond az egyház. A legtöbb ember ugyanis nem is tudja, hogy mi van indexen, én se tudtam, amíg meg nem néztem.
Ha jól meggondoljuk, akkor ez pont annak az igazolása, hogy Európa már mennyire nem keresztény, hiszen például a vatikáni indexet azért szüntették be, mert belátták, hogy szinte semmi autoritásuk nincs, nevetséges hülyeség, hogy betiltanak olyan könyveket, amelyeket aztán emberek milliói olvasnak. Ez pedig akárhogy is, de pont azt jelenti, hogy az európai kultúra nagyon nem keresztény, és a Vatikán ezt 1965-ben például nagyon is elismerte.
Végül, az 1965-ös fejlemény még akkor sem mentené az egyházat, ha egy fordulat lett volna, és visszavonás lett volna (nem volt az, mint láttuk). Ugyanis ez akkor sem tenné semmissé azt, hogy az európai kultúra legjava évszázadokig igen jelentős részt pont az egyház ellenében jelent meg. Azaz, az európai kultúra eme igen jelentős része (és még mindaz, amit az egyház ellenzett, csak ebben az indexben nincs benne, nagyon nem keresztény alapú, hanem éppen inkább anti-keresztény kultúra.