Ahogy a világban, úgy Magyarországon is érvényes az a trend, hogy a magasabb iskolai végzettség és az ateizmus korrelál. Mint tudjuk, egy korreláció esetén 3 lehetséges magyarázat van.
1) A magasabb iskolai végzettség segíti elő az ateizmust. Itt akkor a magasabb iskolai végzettséggel erősen korreláló több tudás és intelligencia lehet a fő ok. Ennek pedig akkor az lehet a magyarázata, hogy az ateizmus a helyes álláspont.
2) Az ateizmus magasabb iskolai végzettséget segít elő. Ez, mint elsődleges összefüggés aligha lehet erős.
3) Valamilyen harmadik faktor okozza az ateizmus és a magasabb iskolai végzettséget. Itt megint lehet az intelligenciára gondolni, de akkor ld. 1. A másik lehetőség, ami eszébe juthat az embernek, de nem reális Magyarországon, hogy a szegénység közvetlenül okoz vallást, azaz, hogy a vallás a szegény, kiszolgáltatott emberek menedéke. De ez szerintem Magyarországon nem reális, hogy erős hatás volna. Azonkívül pedig ez a "vallás a népek ópiuma" (Marx) esete, ami megint nem igazán pozitív a vallásokra nézve.
Na most a kötekedőbb hívők jöhetnek azzal, hogy ez argumentum ad populum, de nem az. Az érvem nem úgy szól, hogy mivel a népesség többsége ateista, ezért az ateizmus a helyes álláspont. Az egész világra nézve a premissza nem is igaz. Magyarországra nézve meg kétséges, attól függ, egész pontosan hogy definiáljuk, és mérjük az ateizmust.
Az érvem az, hogy az átlagtól jelentősen eltérő, és világ méretben eltérő összetétel az iskolázottságban valamilyen magyarázatot kíván. A magasabb iskolázottság az egész világon korrelál az ateizmussal, értve ezalatt, hogy országonként külön-külön (gondold meg, ez fontos!). De korrelál az intelligencia is. És az is igaz, hogy a tudósok nagyobb részben ateisták, mint a teljes népesség. Szóval túl sok itt a korreláció, nem véletlen a dolog.
Tehát az érv nem úgy szól, hogy a többség ateista. Még csak nem is úgy, hogy a diplomások többsége ateista. Ezek ugye nem is igazak. Még csak nem is úgy, hogy a tudósok többsége ateista. Ez már igaz lehet, és már érv is lehetne. De az én igazi érvem úgy szól, hogy az ateistáknál eltér az iskolai végzettségek aránya az átlag népességhez képest, és mi ennek a magyarázata? Ez pedig nem argumentum ad populum, hanem egy jelenségre keresünk magyarázatot. A lehetséges válaszok tekintetében meg ld. az 1-3. pontot.
A táblázat innen van, és ezekből az adatokból összeállíthatók az összes vallás adatai, de az ateistákét nem tudom honnan vette, aki összeállította, mert a táblázatokból hiányoznak. Ez pedig az állam egyértelmű ideológiai elkötelezettségét mutatja és ez is sérti az állam és egyház szétválasztásának elvét. Az ateistákat a statisztikus összesítésekben egyszerűen eltüntetni, ez aljasság.