A thaiföldi buddhista pokol témapark bejárata, a két mohó, örökké éhes, bolyongó szellemmel
Buddhista pokol?! Az meg mi a halál?! Én se tudtam eddig, hogy van ilyen, illetve nem is feltételeztem. Ugye a buddhista vallás a reinkarnációban hisz, abban természetes lehetőség lenne az embernek jutalmat és büntetést adni, minek itt még pokol? De mégis van buddhista pokol, vagy inkább a purgatóriumhoz hasonló dolog, és úgy hívják, Naraka.
Én ezt egy olyan cikkből tudtam meg, amely a Thaiföldön berendezett pokol élményparkokról szól. Mert igen, ha már van pokolról szóló hit, akkor - ahogy azt a keresztények is kitalálták - érdemes ezzel ijesztgetni a tudatlan pórnépet. Mivel a tudatlan pórnép fantáziája és tudata is limitált, ezért nem csak írni kell róla, mint Dante, hanem a legjobb oda nyomni az orruk elé képileg, ahogy azt Hieronymos Boschék tették. Aki egyébként ama kevés kivételek egyike, amikor ebből a hülyeségből valami érdekes, egyedi, zseniális is kijött. A buddhista pokol kalandpark ehhez képest egy hétköznapi, tré szánalom.
Haw Par Villa, Tiger Balm Theme Park, Singapore
A 21. században, a fogyasztói, kapitalista társadalomban a pokolról nem csak képet érdemes festeni, hanem akkor már inkább élményparkot kialakítani, amelyből bizonyára jó kis bevétel is származik. A képen látható két szobor pont a mohóság büntetéséről szól. A két kapzsi embernek olthatatlan éhséggel kell vándorolnia, amíg le nem telik a büntetésük. Vajon egy élménypark megalkotásáért, ahol a buta embereket kizsákmányolják, mi jár?! A buddhizmus egyik fő tana ugyanis pont ez, hogy minden emberi szenvedés oka a mohóság.
A buddhista vallás másik jellegzetessége, hogy a nyugatról jött emberek azt hiszik, ez egy emelkedett, szelíd, intellektuális, magas szellemű vallás. És aztán itt van ez az otromba, gyermekded szinten didaktikus élménypark, ahol szülők tanítják gyermekeiket az erkölcsre, de nyilván felnőtteknek is szól. Felnőtteknek szól mindenképpen az egész vallás, felnőtteknek szólnak Buddha beszédei, aki maga is beszélt a Narakáról. Mi ez az egész, primitív, szado-mazochista elképzelés, amelyet - azt gondolná az ember - hogy inkább a nyugati, patriarchális, férfisoviniszta, monoteista vallások bírnak kitenyészteni?! Hogy kerül ez ide?!
Hát, valószínűleg úgy, hogy az emberi hülyeség egyetemes, az emberi primitivizmus is az, és hasonló aljas ösztönökből táplálkozik, hasonlóan gyermekded motívumokra játszik rá. A hit mindenütt hülyeség, és mindenütt hülyeséget szül. Hogy miért hülyeség ez? Mert ez a büntetéses erkölcsnevelő rendszer ez az állam feladata. Esetleg gyerekeknél szülőknek, de ott is meggondolandó, hogy nem inkább a jutalmazásnak kéne-e döntőnek lennie. A gyerekek ugyanis ritkán akarnak irreverzibilis bűntényt elkövetni, amelyet durván kellene büntetni.
És hát itt most nem is a gyerekekről szeretnék beszélni, hanem értelmes felnőttekről. Őnekik ott vannak a demokratikus állam törvényei. Amit azt tilt, általában be kell tartani, amit az enged, az az ember lelkiismeretének ügye. Azért jó, ha az állam büntet, mert azok a bűnök, amelyeket mindenképpen be kell tartani, a társadalom érdekében kellenek, és ezért demokratikusan kell megszavazni. Ez a társadalmi bűnök legitimitási alapja, ha ez nincs, akkor az állami büntetés is hülyeség. Mert objektív bűn nincs, csak konszenzus lehet bizonyos alapvető erkölcsi normákról.
Értelmes ember egyébként nem azért nem követ el társadalmi bűnt, mert büntetik, hanem nem akar csalással, lopással, öléssel és hasonlókkal érvényesülni, mert tudja, úgy sem lesz boldog. Értelmes ember az említett törvényeken kívül betart még más erkölcsi elveket is, de azt is jó érzésből, mert együtt akar élni másokkal, mert boldogan akar másokkal együtt élni, és nem azért, mert büntetik. Ha például valaki megcsalja a feleségét, és hazudik neki, - és ezt ma már a törvények nem tiltják - akkor elég büntetés neki az, hogy a feleségét veszti el. Nem kell több büntetés, ugyanis másnak semmi köze hozzá. Nem kell pluszban még büntetni.
Fejtegethetném ezt még, de a modern, relatív erkölcsökről, az értelmes ember erkölcsi világszemléletéről írtam már eleget. Itt csak arra hívnám fel a figyelmet, az összes vallás, és a buddhizmus sem jutott el idáig, mindegyik primitív, ókori erkölcsi szinten ragadt.
De nem csak ez a párhuzam áll. A buddhisták, kiderült, ugyanúgy istenítik a szentjeiket, ugyanúgy gyűjtik az ereklyéket, minden bizonnyal a hamisakat is. Viszont úgy tűnik, messze gyakrabban lopkodják őket. Méghozzá kezdetek óta, a legszentebb tanítványok. Most Kambodzsában lopták el Buddha állítólagos talán hamvait. Nem is tudják egész pontosan mi volt az ereklyében, de azért a buta hívőknek nagyon hiányzik. A lopásért egyébként a Garuda Purana szerint a Narakában botozás jár. Igaz, ez a hindu vallás szerint van így, de bizonyára a buddhizmusban is érvényes.
Madarak, nem Hitchcock, hanem a kínai Taizong császár pokolbéli látogatásának ábrázolásából
Mohóság és lopás után jöjjön az igazán nagy bűn, a népirtás, és igen, még mindig buddhizmus, mert ők is irtanak népet. Az egyetemes hülyeséggel az egyetemes kegyetlenkedés is együtt jár. Máshol a muszlimok irtanak másokat, Burmában a buddhisták irtják a muszlimokat, legutóbb éppen 14-et. Állítólag. De sok ilyen hír volt már mostanában, szóval nem meglepő. A gyilkosságért egyébként az a büntetés, hogy a madarak vájják a Narakában a bűnös ember húsát, nem tudom, meddig.
A Naraka hindu ábrázolása, a Wikipédiából.