A kép természetesen ezen az oldalon kicsit más kontextusban jelenik meg, és más értelemben raktam ki. Egy kis vicc, amely inkább a másik oldal kritikáját akarja kifigurázni. Mivelhogy Gyurcsány számomra inkább hívőnek tűnik, tehát hozzánk képest egyáltalán nem ördög. Miközben mi sem vagyunk azok.:)
Megtört a jég, egy jelentős párt vezetője ki merte mondani a kimondhatatlant, az anathemát, a Vatikáni Szerződés felmondását. Tette ezt a képviselőjelöltek bemutatása során. Egy 16 pontban összefoglalt rövid programot tettek közzé, csak nem lehet megtalálni a hírekben, de a Demokratikus Koalíció honlapján sem. A legbővebb megfogalmazást az origo.hu-n találtam:
"A DK egyik pontjában azt ígéri, hogy ha kormányra kerülnének, felmondanák a katolikus egyházzal kötött vatikáni szerződést, megszüntetnék az összes egyházi privilégiumot és az egyházaknak fizetett hitéleti támogatást. Gyurcsány Ferenc szerint Magyarországon a vallásos meggyőződésnek a legszentebb magánügynek kell lennie."
Ez egy kicsit szűkszavú. Gyurcsány teljes beszéde itt hallgatható meg, ez valóban 16 pontra épül, és kibontja azokat. Egy fontos részlet, hogy az egyházakra el nem költött pénzből a szegényeknek hoznának létre szociális bankot uzsora helyett. A Facebookon van egy nem hivatalos 16 pont, ennek idézem idevonatkozó pontjait:
"2.) Magyarországon a vallás a legszentebb MAGÁNÜGY legyen!
Mondjuk fel a vatikáni szerződést és szüntessük meg az egyházak privilégiumait
3.) Alapítsuk meg az egyházaknak juttatott pénzekből a legszegényebbeket támogató szolidaritási bankot, hogy legyőzhessük az uzsorásokat."
Ez illeszkedik a beszédhez. A beszéd azon része, amely a Vatikáni Szerződésre vonatkozik, videón is megtalálható:
De érdemes azt is megnézni, hogy van ez kibontva a teljes programban. Egyébként ebből az is kiderül, nem most történt ez a comming out, nem olyan nagy újdonság ez, csak most lett hír belőle.
"Szükséges a vatikáni megállapodás felülvizsgálata vagy akár felmondása, a nagyegyházak állami kedvezményeinek és támogatásainak összhangba hozása az állam és az egyház elválasztásának alkotmányos elvével. Meg kell teremteni a világnézetileg semleges oktatás törvényi feltételeit."
"Ezért szakítani kell azzal, hogy az állam a nagyegyházak hitének elfogadását normának, a vallástalanságot vagy a kisegyházak követését pedig devianciának tekintse."
"A Demokratikus Koalíció az SZJA 1%-áról történő rendelkezés szabályait javasolja 2%-ra emelni, megszüntetve egyúttal annak kiegészítését. Ezen és az ingatlanokért juttatott „megváltáson” kívül szűnjön meg minden olyan támogatás, amely pusztán az egyházi léthez és a hitélethez kötődik."
"Azt kezdeményezzük, hogy a 2010. május 14. óta egyházi fenntartásba adott, valamint a jövőben oda kerülő és az új intézmények működéséhez az állam ugyanolyan támogatást nyújtson, mint más, nem állami fenntartású intézményekéhez. A közfeladatok egyházi ellátásához járó, úgynevezett kiegészítő támogatásoknak annak érdekében is gátat kívánunk szabni, hogy ne keletkezzék pénzügyi érdek a közfeladatok egyházi formában történő ellátására."
"Az egyházak szolgálatában álló személyek például a Köztársaság másokkal egyenjogú polgárai, ezért kezdeményezzük adómentességeik és egyéb előjogaik megszüntetését. Így indokolt eljárni a más jellegű mentességekkel is."
Ez már világosabb, bár nem teljesen felel meg a mi ateista, illetve erősebben szekuláris igényeinknek. A program némi előjogok fenntartásáról beszél, illetve 2 százalékra kifejezetten azért emeli az SZJA felajánlást, hogy az egyházaknak ne legyen nagy érvágás a kiegészítés eltörlése. Mi meg hát igazán nem sajnálnánk, ha az egyházak csak az 1 százalék ténylegesen felajánlott részét kapnák, vagy azt se. Éljenek meg úgy a hívők pénzéből, hogy azt ők nem az adójukból adják, miközben mi értelmesebb dolgokra adjuk az adónkat!
A programhoz képest Gyurcsány mostani megfogalmazása élesebb, mert a Vatikáni Szerződés felmondásáról beszél. Lehet, hogy ehhez az is hozzátartozik, hogy a részletekben is a radikálisabb megoldásokat képviseli. De mielőtt még nagyon örülnénk, azt érdemes észben tartani, hogy a DK ebből csak annyit tud megvalósítani, amekkora az ereje lenne egy koalícióban. És csak akkor, ha ez a koalíció nyer. Még ha nyernek is, akkor is félő, hogy a többi párt felvizezné ezeket a terveket. De az is lehet, hogy engednék a DK-nak, hogy ezt megvalósítsa, elvégre ez az országos politikának egy kis része, akár engedhetnek is a DK-nak ebben. No de addig még sok víz folyik le a Teverén.