"Erősen fog állani az Úr házának hegye, hegyeknek felette, és magasabb lészen a halmoknál, és özönleni fognak hozzá minden pogányok." Iz 2.2.
Hozzávalók:
- 1 hegy. Minimum. Kezdőknek homokból, agyagból, profiknak mészkőből, igazán extrémeknek gránitból, guruknak gyémántból. Kényelmeseknek előre magozottan, sznoboknak magozatlanul.
- 2 tankhajónyi vietnámi halszósz, sikosítónak.
- 52 tonna tejszínhab, ha a hegyen nincs örök hó.
- 23 targonca, villás, vagy kanalas, minél nagyobb.
- Néhány kőmaró gép, minél nagyobb.
- 1 hatósági engedély hegymozgatáshoz.
- 1 db mustármag (Mt 17,20).
Azt gondolom, nem kell felmérésekkel igazolnom, hogy társadalmunkban komoly igény van hegyek mozgatására. Bizonyos helyeken, mint például Dubaiban, roppant nagy hiány van nagy hegyekben, ahol lehetne síelni. De valahogy ezek a rendkívül vallásos muszlimok, nem imádkozással próbálták megoldani a problémát, hanem tudománnyal, és technológiával úgy nevezett sí dómokat építenek. Ezekben a dómokban sem imádkoznak, hanem a téli sportokkal üzekednek. Manapság ilyenek Európában is épülnek, például Hamburgban vagy Londonban, ahol szintén nem olyan jelentős a tengerszint feletti magasság.
A másik véglet az, amikor túlságosan is sok van hegyből, személyes példáim vannak erről Svájcban. És bár Svájc is elég vallásos ország, még most is, a középkorban meg pláne az volt, de itt sem jutott soha az embereknek komolyan az eszükbe, hogy a hitükkel hegyet mozgassanak. Vagy ha eszükbe jutott, soha nem sikerült ebben a sportágban megdönteni a 0 milliméteres világcsúcsot. Mármint az elmozgatás távolságát tekintve.
Ellenben ismeretes, hogy itt is a tudomány és a technika segítségével például jó kis aszfaltozott utakat építenek a hágókon, ahol kell, jó kis alagutakkal oldják meg a necces részeket, van, ahol meg teljesen átfúrják a hegyet, mert a hit ugyan egy cseppet nem haladt az emberi történelem folyamán, de a tudomány igen, és ma már ez is lehetséges.
Kevésbé ismeretes, valószínűleg, mert ritkábban égnek bent az autók az alagútban, hogy vannak azonban olyan hágók, ahol vasúti alagút vezet a hegyen át, és ha le van zárva a hágó, akkor jó sok frankért mégiscsak át lehet jutni a hágón. Engem egyszer ez segített ki a Furka-passnál. A Flüela-passnál meg többször is jól megszívtam, hogy még mindig nem mozgatták arrébb azt a hegyet (Piz Linard, akkor még nem tudtam az alagútvasútról). Nos hát akkor ennyit a hegymozgatás lehetséges motivációiról. Bizonyára van még sok más oka is, hogy miért akarhat valaki hegyet mozgatni. Például nem látja tőle a tóparton napozó attraktív hölgyet.:)
Mindezekért, és valláskritikai okokból is fontos témának számít a hegymozgatás lehetséges és helyes módozatairól értekeznünk ezen a blogon. Ebben a tekintetben is meg kell mutatnunk, hogy lehet hit nélkül élni, van alternatíva, a hitet elhagyni, nem kell félnetek, jó lesz. A teljesség igénye nélkül a következő alapvető technikákat lehet elképzelni hegyek mozgatására:
- Az egyiptomi módszer: a hegy alá fatörzseket helyezünk, és iszonyat sok rabszolgával (vagy szabad alattvalóval) megpróbáljuk arrébb görgetni. Előnye: Fa általában van magán a hegyen. Továbbá régi, kipróbált technika, viszonylag olcsó, amennyiben fáraók vagyunk. Hátránya: ütközik az alapvető emberi jogokkal, fizetett munkaerőt alkalmazva drága. Javasoljuk esetleg közmunkásokkal elvégeztetni. Hátránya még, hogy még így is iszonyat körülményes.
- Vietnámi halszószos technika: az utat lelocsoljuk bődületes mennyiségű rohasztott, vietnámi halszósszal, és azon csúsztatjuk el a hegyet. Előnye: nem kell egy csomó fát kivágni. Hátránya: penetráns bűz. A munkaerőigény tekintetében kb ekvivalens az előző megoldással.
- Az einsteini technika: ne a hegyet mozgassuk, hanem mozgassuk el alatta a Földet! Előnye: nincs. Hátránya: hülye ötlet.
- Indiai levitációs technika: próbáljuk meg a hegyet rávenni, hogy iratkozzon be egy levitációs kurzusra! Előnye: a levitációs kurzus viszonylag olcsó, ha nem kilóra mérik a díját. Hátránya: a hegyek általában makacsok, és nem szeretnek tanulni.
Nyilván még számos megoldást ki lehet eszelni, de most itt egyfajta számbavételként elégedjünk meg ennyivel! Írnék még pár szót egy pár általános megfontolásról. Mivel alapvetésünk az erőszakmentesség - " Nem erővel, sem hatalommal, hanem az én lelkemmel!" Zak 4,6. - ezért elemi kötelességünk a hegyet először szép szóval megpróbálni rábírni, hogy álljon már arrébb. Ha ez nem megy, ld. 4. pont, akkor egy kicsit nyomatékos, de még mindig békés megoldás a tüntetés. Javasolt transzparensek: "le a heggyel!", "Mont Blanc, takarodj!", "Kommunizmus-csúcs haza!"