Ateista blogon vagyunk, politikának itt helye nincs, csak akkor, és csak olyan mértékben, ahogy az az ateizmust, vallást érinti, és a szekularizmus témája az. Gyurcsány és a Demokratikus Koalícióról ezért csak és kizárólag ilyen szempontból fogok írni. Ebben segít engem egy videórészlet, amely Gyurcsány legutóbbi beszédéből csak ezt a részletet tartalmazza.
Lehet Gyurcsányról és a Demokratikus Koalícióról sokfélét gondolni, én is vegyes módon gondolkodok róluk, de a helyzet az, hogy Gyurcsány egy jó ideje, több, mint egy éve is megvan, következetesen, bátran, egyenesen áll ki a szekularizmus mellett, a vallásszabadság, az egyház és állam szétválasztása mellett, és az ezt durván sértő Fidesz-KDNP intézkedései ellen. Gyurcsány, illetve a DK az egyetlen magyar parlamentre esélyes párt, amelyről ezt elmondhatjuk. A többi párttól ezt a kritikát sajnos nem halljuk kimondva, nem látjuk leírva, és félő, ha hatalomra is jutnának, nem biztos, hogy maguktól tennének a Fidesz eme intézkedéseinek visszacsinálása érdekében.
Gyurcsány beszéde jó politikai beszéd. Nem mondanám, hogy zseniális analízis, vagy, hogy ragyogó filozófiai írás, nem ez a szerepe. Pontos analízis helyett politikai elvek, jelszavak hangzanak el benne. De egy politikai beszédnek ez a feladata. Gyurcsány azt mondja ki, ami több, mint száz éve közhely, de sajnos Magyarországon ott tartunk, hogy iszonyatosan fontos, hogy egy politikus kimondja a több, mint száz éves evidenciát. És sajnálatos, szomorú dolog, hogy a Fidesz-KDNP és követői még mindig abban a bizonyos szokásos 150 éves fáziskésésben vannak, sőt, fordítva ülik meg a dakota lovat.
Mi ateisták persze nem értünk egyet azzal, hogy ne a hittel lenne a bajunk, naná, hogy nekünk a hittel is bajunk van, per se. De Gyurcsánnyal együtt tudunk élni. Lehet, vitatkoznánk, de Gyurcsány Magyarországán mi ateisták tényleg szabadon élhettünk, és semmi okunk azt gondolni, hogy Gyurcsány Magyarországán a jövőben félnünk kellene attól, hogy még több adóforintunkat csatornázzák át az egyházba, még több iskolát adnak egyházi kézre állami segítséggel, és még több ideológiai agymosást kapnánk az iskolákban kötelező jelleggel (amikor az etika hittan 2.0, akkor az kötelező). Az más kérdés, hogy olyan, hogy Gyurcsány Magyarországa a jövőben valószínűleg nem lesz.
Gyurcsány azt mondja, neki nem a hittel, hanem a klerikalizmussal van baja. Nyilván ugyanilyen értelemben nekünk sem volna Gyurcsánnyal bajunk úgy, mint a klerikalizmussal. Mert bár Gyurcsánnyal lenne vitánk, de együtt tudnánk vele élni. És nem mindig van itt az ideje mindenkivel vitázni. Mert azzal tökéletesen egyetértünk, hogy a hittan magánügy, semmi helye az iskolákban, semmi köze az államban, nem lehet költségvetési tétel.
Egyet tudunk azzal is érteni, hogy nekünk az a dolgunk szekuláris hívőknek és ateistáknak, hogy az embernek alkossunk jó világot a Földön, hívőknek, az evilágon. Egyet tudunk érteni, hogy nem keresztény magyarországot akarunk, hanem szabad Magyarországot. Mert valóban, a szabad Magyarországon szabadon élhetünk. A többi pedig már nem politika kérdése lesz.
Külön tetszett a beszédben az, hogy Gyurcsány volt olyan figyelmes és pontos, hogy megkülönböztette az agnosztikusokat és istentagadókat, és mindkét kategóriát említette. Ez egy intellektuálisan igényes mozzanat volt. Az is tetszett, hogy a beszédéből alig lehet kisejteni, hogy azért mégiscsak hívő.
Számomra tehát teljesen világos, hogy a jelenlegi magyar helyzetben ha Gyurcsány egy ilyen beszédet mond, akkor azt agnosztikusoknak és ateistáknak támogatniuk kell, mert a jelenlegi magyar realitások között politikai színtéren ez az, amit támogatni érdemes. Ezzel nem mondom, hogy 2014-ben biztosan a Demokratikus Koalícióra fogok szavazni, mert az ateizmus nem totális szempont számomra egy politikai szavazáson. De egy nagyon nagy jó pont. A többi szempontra nem térek ki, hiszen mint mondtam, itt offtopic. Mindenesetre én azt mondom mindig, a legkisebb rosszra kell tudni szavazni, annyira nem lehet finnyás valaki, hogy ne szavazzon, vagy esélytelen pártra szavazzon. A DK-nak van esélye a Parlamentbe jutni, hogy végül rá szavazzak, és ebben ezeknek a beszédeknek és a hasonló nyilatkozatoknak nagy szerepe van.Ateista párt nincs, és szerintem nincs is esélye, hogy parlamentbe jusson. A DK-nak nincs esélye, hogy kormánypárt legyen. Arra viszont van esély, hogy bejuttassunk a Parlamentbe egy olyan pártot, amely a Parlamentben és egy kormánykoalícióban képviseli a szekularizmust. Ez is valami, ezért már érdemes lehet elmenni szavazni 2014-ben. Az ateista és agnosztikus olvasónak is ajánlom, hogy ezt gondolja meg!
A kép egy kis fricska. Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnökként meglátogatta Karol Wojtylát (mozgalmi nevén II. János Pál pápa.) Ezt nem azért tette, mert Pápán született, nem azért, mert a Vatikán Magyarország legfőbb export-partnere. De fátylat erre!
Egy kis fricska a Demokratikus Koalíciónak: a Facebook csoportról kitiltottatok, de a cikkeim általában kellenek, ha éppen Gyurcsányt dicsérik, és észreveszitek, mert az Index kitette. Érdekes, érdekes...:)
A bevezetőben elmondottak értelmében minden a szekularizmuson, valláson, ateizmuson kívüli megjegyzést törlök, aki akadékoskodik, tiltom is. Én fogom eldönteni, hol a határ c'est la vie. Aki biztosra akar menni, ne kísérletezzen, hogy hol a határ!:)