Az idézet ebből a beszélgetésből való, és ez a felvétel maga is szorosan kapcsolódik ennek a cikknek a témájához.
Kedves ötödikesek!
Ti megengednétek, hogy marsi űrkalózok mondják meg nektek, hogy mit csináljatok?! Hogy hogy jön ez ide? Majd meglátjátok, de kezdjük az elején!
Daniel Denett egy világhíres filozófus, nem azért, mert úgy néz ki, mint Gandalf, hanem azért, mert általában okosakat mond, és írt sok könyvet, melyeket sokan nagyra tartanak, sokan vitatkoznak róla, de pont azért, mert ők is komolyan veszik. Van persze ebben egy kis sztárolás, de ez a kis riportrészlet szerintem egy gyöngyszem. Talán csak a "bennünk élő pacifizmus" naiv egy kicsit, de a többi eléggé ott van.
Szerintem ti meg tudjátok érteni, amit mond, mert nem használ érthetetlen kifejezéseket, és nem olyan bonyolult dolog, amit kifejt. Valójában nagyon is egyszerű, és már régóta meg kellett volna értenie sokkal több embernek. De azért megismétlem azt, ami szerintem a lényeg az én szavaimmal, hátha valaki ezt érti jobban.
Szóval Daniel Dennett azt fejti itt ki, hogy az etika arról kellene, hogy szóljon, hogy hogyan tudunk mi emberek a társadalomban jól együtt élni. Dennett azt mondja, elég okosak vagyunk mi ahhoz, hogy erre rá tudjunk jönni, és nem vagyunk olyan rosszak, hogy ne tudnánk idővel egyetérteni. Persze nem máról hónapra, hanem még akár sok száz év is eltelhet, mire nagyjából mindenfele a Földön megszületnek az ilyen társadalmak, de sok országban azért ez már közel így van ma is. Meg tudjátok mondani, hogy a Dennett által leírt ideál mely országokban, és miért valósul meg közelítőleg? Mi az a politikai fogalom, amely ide tartozik?!
És amit igazán fontosnak, és ilyen formában nagyon is hatásos megfogalmazásnak tartok, hogy Dennett azt mondja, hogy az erkölcsi szabályokra a legnagyobb garancia, ha így születnek, mert ha mi alkotjuk meg a szabályokat, akkor azok a mi szabályaink, és ha nagyjából mindenki egyetért, akkor ez a legnagyobb biztosíték, hogy betartsuk őket. Az pedig nagyon bután hangzik, hogy valami isten, vagy marsi űrkalózok alkossanak nekünk etika rendszert.